Pitanje 1: Hrvatski prijevoznik - porezni obveznik za nas obavlja uslugu prijevoza robe iz uvoza. Račun je bez obračuna PDV-a jer se uračunava u carinsku i poreznu osnovicu prilikom carinjenja robe. Nadam se da to je ispravno. Molim potvrdu.
Odgovor predavača: Da, ispravno je, jer ćete PDV platit na ukupan iznos dobra koje se carini.
Pitanje 2: Kako trebamo tretirati i spostavljati fakture koje se odnose na kanalske i vodovodne priključke? Za radove postavljanja dotičnih priključaka potrebni su iskopi zemlje, rezanje postojećih cijevi i ugradnja novih da bi se priključci mogli ugraditi.
Odgovor predavača: Prema odredbi članka 152. stavk 1. točka a) Pravilnika o PDV-u, građevinskim uslugaka iz članka 75. stavak 3. točka a) Zakona o PDV-u, smatraju se radovi u okviru građenja (izgradnja, održavanje, rekonstrukcija i uklanjanje građevinskog objekta ili njegovih dijelova) iz Dodatka II koji je sastavni dio Pravilnika o PDV-u.
Dodatkom II. točkom 23. Pravilnika o PDV-u, propisano je da su radovi iz članka 152. stavak 1. točka a) Pravilnika o PDV-u, vodoinstalaterski i slični radovi (sanitarni uređaji, instalacije vodovoda i kanalizacije, mokri dio instalacije protupožarne zaštite, uređaji za otklanjanje otpada, razvodi za navodnjavanje i slično).
Prema mojem razumijevanju vodovodni i kanalizacijski priključak dio su vodoinstalaterskih usluga i smatraju se građevinskom uslugom, pa se na iste usluge/radove može primijeniti tuzemni prijenos porezne obveze neovisno da li se takve usluge izvode prilikom izdradnje, rekonstrukcije ili održavanja građevinskog objekta.
Pitanje 3: Organizator prijevoza (hrv. porezni obveznik) daje podvozaru da odradi prijevoz na relaciji Švicarska - BIH:
- na koji način podvozar fakturira uslugu organizatoru prijevoza - podvozar može biti hrv. porezni obveznik ili porezni obveznik iz trećih zemalja?- na koji način taj prijevoz organizator dalje fakturira ako je naručitelj prijevoza hrv. porezni obveznik, a na koji način ako je naručitelj pravna osoba iz EU?
Odgovor predavača: Hrvatski podvozar zaračunava PDV jer se PDV plaća prema mjestu primatelja usluge, a kad Vam na toj relaciji uslugu zaračunava podvozar iz treće zemlje obračunavate PDV uz istovremeno priznavanje pretporeza. Svojem naručitelju izdajete račun sa prijenosom porezne obveze.
Pitanje 4: Poštovana, isporučujemo robu u Eu konkretno u Mađarsku. Dio puta vozimo vlastitim kamionima ( do Austrije.) Dalje preuzima prijevoznička tvrtka iz Austrije koja robu stavlja kod sebe na lager i isti ili drugi dan našu i robu drugih proizvođača otprema na krajnje odredište u Mađarsku.
Prijevoznička tvrtka iz Austrije nam fakturira prijevoz sa prijenosom porezne obveze ( prijevoz je naš trošak i uključen je u cijenu prema kupcu). Jeli to u redu i na koje pozicije u Pdv to treba uvrstiti.
Prijevoznička tvrtka iz Austrije nam ne želi ovjeriti izjavu o otpremi i ne želi nam dostaviti sv CMR za dio puta koji su oni vozili već ovjerava samo našu otpremnicu , a koju nije ovjerio kupac iz Mađarske. Je li to dovoljan dokaz o isporuci u EU, a ako nije, jesmo li u prekršaju i kojem?
Odgovor predavača: Ako nemate dokaz kojim dokazujete da je dobro stvarno isporučeno krajnjem kupcu, prema mom razumijevanju ste u poreznom riziku, jer nemate u cijelosti dokaz da je dobro isporučeno kupcu i da je on izvršio oporezivu isporuku u Mađarskoj.
Navedeno iz razloga jer dolazi do pretovara i ta roba može biti isporučena u Austriji što bi moglo značiti, ako tako propisuje austrijski zakon, da se mađarski poduzetnik za potrebe PDV-a mora registrirati U Austriji.
Također prema mom razumijevanju, ako nemate dokaza da je austrijski prijevoznik stvarno prevezao robu iz Austrije u Mađarsku, u poreznom je smislu rizično i priznavanje troška i pretporeza kojeg ste priznali iako je mađarski kupac potvrdio Vašu otpremnicu - da li je otprema stvarno i izvršena?
PDV po računu austrijskog prijevoznika iskazujete na pozicijama II.10 i III.10. Obrasca PDV i u PDV-S obrascu.
Pitanje 5: U kojem mjesecu možemo priznati odbitak PDV-a za uslugu prijevoza koja nam je izvršena ako je na ulaznom računu:
Zagreb, 01.02.2016.
Datum usluge/isporuke (DVO): 26.01.2016.
Utovar: 23.01.2016.
Istovar: 26.01.2016.
Datum dospijeća: 26.02.2016.
Datum i vrijeme izdavanja računa: 01.02.2016 14:22
Odgovor predavača: Odbitak pretporeza možete priznati za 01/2016.
Pitanje 6: Na koji način obračunati uslugu prijevoza robe na relaciji Švicarska - BIH, ako je naručitelj prijevoza (kupac) hrv. porezni obveznik, a na koji način ako je naručitelj (kupac) strani porezni obveznik?
Odgovor predavača: Obzirom da je mjesto oporezivanja usluge prijevoza mjesto sjedišta primatelja usluge, a to je Hrvatska kada je prijevoz naručio hrvatski porezni obveznik, mjesto oporezivanja je Hrvatska i na računu morate obračunati PDV 25%.
Ako uslugu naruči porezni obveznik iz druge države članice ili iz treće zemlje, na računu nećete obračunati PDV navodeći napomenu da PDV nije obračunat temeljem odredbe članka 17. stavak 1. ZPDV - prijenos porezne obveze (reverse charge)
Pitanje 7: Da li na račun za uslugu prijevoza robe u izvozu (iz HR u treće zemlje) koji nam ispostavi porezni obveznik iz trećih zemlje ili iz EU trebamo sami obračunati PDV i na PDV obrascu ga iskazati na pozicijama II.13 i III 13 (treće zemlje) odnosno II.10 i III.10 (članice EU)? Mi kao organizatori prijevoza tu uslugu dalje fakturiramo izvozniku.
Odgovor predavača: Prema mom razumijevanju sluga podvozara u vezi s izvozom je također oslobođena plaćanja PDV-a. To znači da na računu koji ćete primiti i po kojem bi zbog prijenosa porezne obveze trebali obračunati PDV uz istovremeno priznavanje pretporeza, nećete obračunati PDV pozivajući se na odredbu članka 45. stavak 1. točka 4. ZPDV i o tom oslobođenju imati vjerodostojnu dokumentaciju.
Pitanje 8: Angažirali smo podvozara (pravnu osobu iz trećih zemlja) da za nas odradi prijevoz robe iz HR u treće zemlje (izvoz). On uslugu fakturira nama, a mi izvozniku. Uz trošak prijevoza podvozar nam fakturira i trošak ino špedicije (npr. iz Bosne) koju mi sa prijevozom fakturiramo izvozniku (hrv. poreznom obvezniku) kao zasebnu stavku i prilažemo mu račun ino špeditera. Da li se taj trošak špedicije smatra prefakturiravanjem i na njega trebamo obračunati PDV, dok je usluga prijevoza oslobođena PDV-a sukladno čl. 45. st. 1. točke 4, ili je i taj trošak ino špedicije prema istom čl. oslobođen PDV-a?Na koji način nama, kao organizatoru prijevoza, taj trošak fakturira podvozar ako je podvozar hrv. porezni obveznik - sa ili bez PDV-a?
Odgovor predavača: Prefakturiranje troška oporezivo je PDV-om. Jedino u slučaju da računi glase na korisnika usluge i zapravo se traži samo povrat uplaćene naknada radilo bi se o prolaznoj stavci koja nije oporeziva.
Pitanje 9: Hrvatski porezni obveznik fakturira čekanje (ino dan) - roba nije bila gotova kada se došlo na utovar.
Na koji način se obračunava PDV na ino dan ako :- se radi o izvozu robe u treće zemlje i auto dan se fakturira kupcu hrv. poreznom obvezniku ili kupcu poreznom obvezniku iz država članica EU.- se radi radi o prijevozu robe unutar EU i auto dan se on fakturira kupcu hrv. poreznom obvezniku ili kupcu poreznom obvezniku iz država članica EU.
Odgovor predavača: Prema mom razumijevanju, na isti način kao i usluga zbog koje se dodatno zaračunava trošak.
Pitanje 10: Nova sam u vođenju knjigovodstva za prijevoz,jel možete napisati,koje sve evidencije se moraju voditi kod prijevoznih usluga što se tiće računovodstva,a koje evidencije mora voditi prijevoznik i kako često?
Odgovor predavača: Vjerujem da je poduzetnik obveznik poreza na dobit, te je dužan voditi evidencije kao i svi drugi poduzetnici:
- primjenjuje računovodstvene propise: Zakon o Računovodstvu i Hrvatske standarde financijskog izvještavanja (HSFI) te vodi dvojno knjigovodstvo, a poslovne promjene bilježi kroz dnevnik knjiženja i glavnu knjigu, a vodi i pomoćne evidencije: salda konti kupaca i dobavljača, blagajnu (kunsku i deviznu), evidenciju putnih naloga, dugotrajne imovine (osnovna sredstva), sitnog inventara....., te podnosi godišnje financijske izvještaje (GFI): Bilanca, Račun dobiti i gubitka, Bilješke, Obračun naknade za šume, Obračun komorskog doprinosa.....
- primjenjuje porezne propise: Zakon i Pravilnik o porezu na dobit, Zakon i Pravilnik o porezu na dohodak, Zakon i Pravilnik o porezu na dodanu vrijednost, Opći porezni zakon
- u smislu odredbi Zakona o porezu na dobit podnosi godišnju prijavu poreza na dobit i GFI.....
- u smislu odredbi Zakona o porezu na dohodak podnosi JOPPD obrasce, vodi propisane evidencije vezano uz plaće, obračun plaće u naravi, drugog dohotka, evidencije putnih maloga, evidencije putnih radnih listova, evidenciju o radnom vremenu mobilnih radnika....
- u smislu odredbi Zakona o PDV-u podnosi mjesečne obrasce PDV, PDV-S i ZP, knjige U-RA i IR-A i posebne evidencije, evidenciju teretnih i međunarodnih teretnih listova (CMR),......
Vjerujem da postoji još propisanih evidencija specifičnih za djelatnost cestovnog prijevoza, ali vjerujem da sam glavne navela.
Pitanje 11: Mora li vozar na razdvojiti ino-relaciju od domaće relacije kada ispostavlja fakturu tuzemnom korisniku pri uvozu robe?
Odgovor predavača: Mjesto obavljanja usluge prijevoza je tamo gdje je sjedište primatelja usluge prema članku 17. stavak 1, ZPD., a to je Hrvatska pa ne dolazi do prijenosa porezne obveze već na računu treba obračunati PDV 25%.
Prema tome za oporezivanje nije bitna dionica puta, koja je izvan Hrvatske, ali unutar EU, pa na računu ne treba zasebno iskazivati ino i tuzemne dionice. Drugo je ako prijevoz obavljate za poduzetnika poreznog obveznika treće zemlje, pa iako dolazi do prijenosa porezne obveze prema mom razumijevanju u tom slučaju treba razdvajati dionice puta.
Pitanje 12: Zanima me kako obračunavati PDV u izlaznim računima korisnicima iz BIH i ostalih trećih zemalja koje nisu u EU? Inače smo firma koja se bavi internet uslugama.
Odgovor predavača: Prema odredbi članka 17. stavak 1. Zakona o PDV-u, mjesto obavljanja usluga poreznim obveznicima (iz država članica EU i trećih zemalja - tzv. B2B) smatra se mjesto sjedišta primatelja usluge, a ako se radi o osobama koje nisu porezni obveznici (B2C), tada je prema odredbi članka 17. stavak 2. ZPDV, mjesto obavljanja usluge mjesto sjedišta poreznog obveznika koji tu uslugu obavlja.
No pri tome treba voditi računa i o izuzecima od općih načela oporezivanja iz članka 17. ZPDV, za koje izuzetke je porezno postupanje propisano odredbama članka 18. do 26. ZPDV.
Prema tome:
- ako su zadovoljeni uvjeti za oporezivanje prema mjestu primatelja usluge kao prvom općem načelu (B2B), tada se na računu ne iskazuje PDV već se navodi napomena "PDV nije obračunat sukladno odredbi članka 17. stavak 1. Zakona o PDV-u - prijenos porezne obveze (reverse charge)"
- ako su zadovoljeni uvjeti za oporezivanje prema mjestu sjedišta izvršitelja usluge (B2C) ili nisu ispunjeni uvjeti za oporezivanje prema mjestu primatelja usluge (primjerice nema PDV ID broja), tada na računu iskazujete PDV pos topi od 25%,
- ako se radi o izuzecima tada je na računu potrebno obračunati (u pravilu) PDV po stopi od 25%, ali opet u zavisnosti o kokem se izuzetku radi.
Ovo je samo načelni odgovor, jer su za konkretan odgovor potrebne detaljne informacije: koja vrsta usluge je u pitanju (nije dovoljno samo ...bavimo se internet uslugama...), kome se usluga obavlja, u kojem vremenskom razdoblju...........
Pitanje 13: Je li došlo možda do promjena vezano za obračun PDV-a kod usluga prijevoza u odnosu na proteklu 2015. godinu?
Odgovor predavača: U Pravilniku o PDV-u dodan je novi članak 107.b kojim je uređeno pitanje oslobođenja za prijevozne i sve druge otpremne usluge u vezi s dobrima u provozu.
Pitanje 14: Poštovana,
Zamolila bih Vas da mi odgovorite na slijedeće:Hrvatski prijevoznik prilikom prolaska kroz Italiju dobije listić od cestarine, ali na tom listiću nije iskazan PDV iako je on zaračunat u cijenu jer autoceste su obveznici PDV-a. Zanima me da li se na temelju tih listića može dobit račun na kojem bi bio iskazan PDV te da li je na temelju istih moguće ostvariti povrat inozemnog PDV iz Italije s obzirom da ne sadrže sve podatke?
Odgovor predavača: Načelno imate pravo na povrat PDV-a, a sa zahtjevom za povrat se trebate obratiti talijanskoj poreznoj upravi putem našeg sustava.
Pitanje 15: Kolika je pogreška ako smo u 2015. godini za na takve fakture obračunavali i istovremeno priznavali pdv i na koji način to treba eventualno ispraviti u mjesečnim PDV obrascima, a vezano na ranije pitanje?
Da li na račun za uslugu prijevoza robe u izvozu (iz HR u treće zemlje) koji nam ispostavi porezni obveznik iz trećih zemalje ili iz EU trebamo sami obračunati PDV i na PDV obrascu ga iskazati na pozicijama II.13 i III 13 (treće zemlje) odnosno II.10 i III.10 (članice EU)? Mi kao organizatori prijevoza tu uslugu dalje fakturiramo izvozniku.
Odgovor predavača: Prema mom razumijevanju sluga podvozara u vezi s izvozom je također oslobođena plaćanja PDV-a. To znači da na računu koji ćete primiti i po kojem bi zbog prijenosa porezne obveze trebali obračunati PDV uz istovremeno priznavanje pretporeza, nećete obračunati PDV pozivajući se na odredbu članka 45. stavak 1. točka 4. ZPDV i o tom oslobođenju imati vjerodostojnu dokumentaciju.
Odgovor predavača: Odredba članka 17. stavak 1. Zakona o PDV-u propisuje, kao opće načelo, da je mjesto oporezivanja usluga prijevoza dobara drugom poreznom obvezniku mjesto sjedišta primatelja usluge prijevoza.
Kada uslugu kojom se prenosi porezna obveza prema članku 17. stavak 1. ZPDV na primatelja usluge, hrvatskom poreznom obvezniku izvrši inozemni porezni obveznik, tada je hrvatski porezni obveznik sukladno odredbi članka 75. stavak 1. točka 6. ZPDV obvezan obračunati i platiti PDV, pri čemu se se smatra, temeljem odredbe članka 76. stavak 4., da je PDV plaćen ako je iskazana obveza u prijavi PDV-a.
Prema odredbi članka 60. stavak 1. točka d) ZPDV, porezni obveznik može odbiti pretporez za isporuku dobara i usluga kada je obvezan platiti PDV temeljem prijenosa porezne obveze prema članku 75. stavak 1. točkama 3., 6. i 7. te članku 75. stavcima 2, i 3. Zakona o PDV-u.
Odredbama članka 45. stavak 1. točka 4. Zakona o PDV-u i članka 108. stavak 8. Pravilnika o PDV-u, propisano je oslobođenje usluga vezanih uz izvoz dobara uz zadovoljenje propisanih uvjeta.
Prema tome, kada uslugu prijevoza izvrši prijevoznik porezni obveznik iz druge države članice ili treće zemlje hrvatskom poreznom obvezniku, hrvatski porezni obveznik, zbog prijenosa porezne obveze, ima obvezu na istu obračunati PDV i istovremeno ostvariti pravo na priznavanje pretporeza i isto iskazati u obrascu PDV te obrascu PDV-S ako se radi o poreznom obvezniku iz druge države članice.
Međutim, obzirom da je usluga prijevoza dobara u izvozu oslobođena plaćanja PDV-a, prema mom se mišljenju i na uslugu inozemnog prijevoznika primijenjuje oslobođenje, pri čemu bi bilo poželjno da prijevoznik napomenu o izvozu navede i na svom računu, a o obavljenom izvozu mora postojati vjerodostojna dokumentacija.
Slijedom navedenog, prema mom razumijevanju, moguće je da porezno tijelo prilikom nadzora ocijeni da je došlo do pogrešne primijene mehanizma prijenosa porezne obveze, jer zbog oslobođenja nije postojala obveza obračuna i plaćanja PDV-a te da ospori priznati pretporez, a da istovremeno ostane obveza PDV-a sukladno odredbi članka 79. stavak 11. ZPDV.
Isto tako je moguće da porezno tijelo, obzirom da je iskazivanje obveze PDV-a uz istovremeno priznavanje pretporeza, porezno neutralno za državni proračun, ne osporava priznavanje pretporeza.
Zato bi bilo potrebno ispraviti porezne prijave sukladno odredbama članka 66. Općeg poreznog zakona.
Prema tome, uz procjenu poreznog rizika, Odluka je na Vama.